Slovensko združenje ustnih higienikov je bilo ustanovljeno leta 2018 v Ljubljani, na pobudo ustnih higienikov in Višje strokovne šole za ustno higieno, SKALDENS.
Potrebe po okrepitvi preventivnega zobozdravstva v RS so spodbudile nastanek prve višje strokovne šole za ustne higienike.
Ustanavljanje šole je trajalo 3 leta z veliko potrpežljivosti in vloženega truda akad. prof. dr. Uroša Skaleriča , dr. dent. med. in njegovih strokovnih sodelavcev.
Kronologija uvajanja profila ustnega higienika v RS:
- 12.2000 – soglasje k pobudi za uvedbo ustnega higienika s strani Zdravstvenega sveta RS
- 2.2001 – soglasje k pobudi ministra za zdravje prof. dr. Dušana Kebra
- 7.2001 – potrditev izobraževalnega programa za ustnega higienika na strokovnem svetu za poklicno in strokovno izobraževanje RS
- 9.2001 – ustanovitev Višje strokovne šole za ustne higienike, akt o ustanovitvi in vpis v sodni register
- 2.2002 – potrditev 24 predavateljev na Višji strokovni šoli za ustne higienike
- 1.2003 – odločba Ministrstva za šolstvo, znanost in šport o vpisu v razvid izvajalcev višješolskega programa Ustni higienik
- 10. 2003 – začetek šolanja prve generacije 18 študentov
- 12. 2006 – podelitev diplom prvim 10 ustnim higieničarkam v RS
Ustni higienik predstavlja skupaj s specialisti zobozdravstvene dejavnosti, z zobozdravnikom in zobozdravniško asistentko nepogrešljivi člen preventivne zobozdravstvene dejavnosti in v veliki meri prispeva k izboljšanju oralnega zdravja pri vseh skupinah prebivalstva.
Zobozdravstvena dejavnost ustnega higienika zajema izvajanje svetovanja, vzgojo in motivacijo o ustni higieni, izvajanje preventivnih dejavnosti za različne starostne skupine ter ranljive skupine prebivalstva, diagnostične in kurativne terapevtske postopke ustne higiene, prispeva k zmanjševanju zobne gnilobe med otroci in mladino ter odraslim prebivalstvom in zmanjševanju parodontalne bolezni ter z njo povezanimi nekaterimi sistemskimi boleznimi. Osnova preprečevanja obeh bolezni je ustrezno odstranjevanje zobnih oblog na osebni in profesionalni ravni.
V vseh razvitih deželah sveta, ustni higieniki že desetletja predstavljajo nepogrešljivi člen preventivne zobozdravstvene dejavnosti in v veliki meri prispevajo k izboljšanju oralnega zdravja pri vseh skupinah prebivalstva. Tudi v Sloveniji sledimo tej poti.